Genel

Director Fatih Akin, left, and actress Diane Kruger pose for photographers upon arrival at the award ceremony at the 70th international film festival, Cannes, southern France, Sunday, May 28, 2017. (AP Photo/Thibault Camus)

Bu yıl 70.si düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu!

Refah toplumunun riyakârlıklarıyla dalga geçen “Kare” filmi en iyi film seçilirken, Fatih Akın’ın “In the Fade” filmindeki rolüyle Diana Kruger “en iyi kadın oyuncu” ödülünü kazandı.

Bu yıl 70.’si düzenlenen Cannes Film Festivali’nin Pedro Almadovar başkanlığındaki jürisi beklentilerin aksine Altın Palmiye ödülünü genç İsveçli yönetmen Ruben Östlund’ün “Kare/The Square” filmine verdi.
Östlund, bu kez bir çağdaş sanat müzesi küratörü üzerinden refah ülkelerindeki üst orta sınıfın riyakârlığını, “öteki”ne bakışını kara mizah tadında eleştiriyor.

İkincilik anlamına gelen Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan “120 Battements par minute” filminin yönetmeni, Fransız Robin Campillo ise uzun süre ayakta alkışlandı.
Rus sinemacı Andrey Zvyagint-sev’nin boşanma arifesindeki bir çift üzerinden Rusya’daki düzeni eleştirdiği “Sevgisiz/ Nelyubov” filmi üçüncülük anlamına gelen Jüri Ödülü’nü kazandı.

En iyi yönetmen ödülünde de sürpriz yaşandı ve Sofia Coppola’nın yeniden çevrim olan “The Beguiled” adlı filmi kazandı. Jüri senaryo ödülü ise Yunan sinemasının önemli yönetmenlerinden Yorgos Lanthimos’un “Killing of a Sacred Deer” ve filmi ancak beş gün önce bitirip Cannes’a yetiştirdiğini sahnede itiraf eden İngiliz sinemacı Lynne Ramsay’nin “You Were Really Never Here” arasında paylaştırıldı.
En iyi aktör ödülü de Ramsay’nin filmindeki rolüyle Joachim Phoneix’in oldu. Fatih Akın’ın 10 yıl sonra yeniden Cannes yarışına döndüğü “In the Fade” filminde bombalamada kaybettiği ailesi adına adalet arayışına giren Alman bir kadını canlandıran Diana Kruger, en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Kruger konuşmasında Akın’a “Bana inandığın ve içimde varlığını bile bilmediğim gücümü bana gösterdiğin için çok teşekkür ederim” dedi.

Comments