Sinema

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ

“Engelsiz Filmler Festivali” Eskişehir, İstanbul ve Ankara’da seyirciyle buluşacak!

5-7 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de başlayacak olan “Engelsiz Filmler Festivali” sırasıyla İstanbul ve Ankara’ya da konuk olacak.

Puruli Kültür Sanat tarafından organize edilen; görme, işitme ve ortopedik engelli sinemaseverlerin erişimine uygun Engelsiz Filmler Festivali, 5-7 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir, 12-14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul ve 18-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Festival’de tüm filmler görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriliyor.

Tüm festival mekanları ortopedik engelli sinemaseverlerin erişimine uygun mekanlardan seçiliyor. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler, atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor.
Açılış ve Ödül törenlerinin ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimlemesi yapılıyor. Böylece engeli olan ya da olmayan tüm sinemaseverler bir film festivalini bir arada takip edebiliyorlar.

Festival, seyircilerine Türkiye ve dünya sinemasının güncel ve klasik, nitelikli örneklerini sunarken film sonrası söyleşiler, sinema ile ilgili atölye çalışmaları gibi yan etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.
Festival’de tüm gösterim ve etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

Festival kapsamında gösterilecek Fransız Filmleri’nin listesi şu şekilde;

KABAKÇIĞIN HAYATI, 2016, yönetmen: Claude Barras
ROBİNSON CRUSOE, 2016, yönetmen: Ben Stassen, Vincent Kesteloot
“Anatole’ün Küçük Tenceresi” – yönetmen; Eric Montchaud
“Duy beni” – yönetmen; Nicolas Coquet
“Sadece 2 dakika” – yönetmen; Yan Giroux
“Sözcüklerin ötesinde” – yönetmen; Jérôme Thomas
CENNET SİNEMASI (Cinema Paradiso), 1988 – yönetmen; giuseppe tornatore
HAYALET ÇOCUK – 2015 – yönetmen; Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli

http://www.engelsizfestival.com/tr/

Comments