Genel

RAMİZEERER

Ramize Erer, Angoulême Komik Festivali’nde 2017 Yaratıcı Cesaret Ödülü’ne layık görüldü.

Ünlü çizer Ramize Erer, karikatürlerindeki derin ve güçlü feminizm dolayısıyla, Angoulême Komik Festivali’nde 2017 Yaratıcı Cesaret Ödülü’ne layık görüldü.

Karikatürlerini, annesinin kendisine verdiği özgürlük duygusuyla çizdiğini dile getiren Erer, ödül töreninde “Bu ödülü, Virginia Woolf ya da Simone de Beauvoir’i bilmeden feminist olan annem için alıyorum” dedi.

‘Tehlikeli İlişkiler’ başlıklı karikatür serisi ve ‘Kötü Kız’, ‘Tüpçü’ gibi karakterleri çok sevilen çizer Ramize Erer; 44 yıldır gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük çizgi organizasyonu olan Angoulême Komik Festivali’nde 2017 Yaratıcı Cesaret Ödülü’nü kazandı.

Başarılı çizer, Fransa’nın en köklü mizah dergilerinden Fludie Glacial tarafından verilen ödülü alırken; “Virginia Woolf ya da Simone de Beauvoir’i bilmeden feminist olan annem için alıyorum bu ödülü. Hayat onu feminist yapmıştı. Bana verdiği sonsuz özgürlük duygusuyla çizdim bütün karikatürlerimi şimdiye kadar. Yarattığım karakterlerde kadınların arzularından ve kadın sorunlarından bahsettim” şeklinde konuştu.

Ayrıntılar için:

http://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/unlu-cizere-fransadan-odul/

Comments